Konsultacja projektu

Konsultacja Projektu

Na etapie tworzenia wizualizacji 3D pojawiają się nieoczekiwane zagadnienia, które zmuszają do ponownej analizy inwestycji. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych momentów na eliminację błędów na już wykonanym projekcie architektonicznym. Jest to też właściwy czas na dobór materiałów wykończeniowych – rodzaju i kolorystyki. Wielokrotnie inwestor skupia się jedynie na głównym przedmiocie inwestycji – budowli, a kwestią często pomijaną jest zagospodarowanie terenu. Trzeba pamiętać, że rozwiązania zaproponowane przez dewelopera na wizualizacji są ściśle wiążące w stosunku do ostatecznego Klienta. Kupujący może zarzucić inwestorowi wypłynięciem na jego chęć dokonania zakupu poprzez umieszczenie np. placu zabaw, miejsc parkingowych, elementów małej architektury czy oświetlenia zewnętrznego. Sformułowanie że wizualizacje są jedynie poglądowe nie będzie tutaj żadną obroną dla inwestora.  Naszym zadaniem jako fachowców w branży grafiki 3D jest pomaganie inwestorowi na etapie wykonywania wizualizacji.

Koncepcje elewacji

Jednym  z najczęściej spotykanych dylematów inwestora podczas realizacji wizualizacji 3D jest stworzenie atrakcyjnego wizerunku zewnętrznego inwestycji. Dobrze dobrana koncepcja, trafiająca w trendy Klientów jest drogą do sukcesu szybko sprzedanej inwestycji. Uzgodnienie wyglądu inwestycji bywa kłopotliwe w szczególności, gdy decyzji dokonuje liczne grono osób. Pomagamy deweloperom w podjęciu decyzji poprzez przygotowanie wizualizacji koncepcyjnych elewacji budynku.

ETAPY Tworzenia Wizualizacji

Podstawą sukcesu wizualizacji 3D jest właściwe rozplanowanie prac, czyli tak zwany „workflow”.

ETAP I

Prace rozpoczynają się od określenie preferencji Inwestora, doboru właściwych rozwiązań w oparciu o wielkość inwestycji i jej celowego odbiorcę.
Na podstawie wykonanej analizy powstaje kosztorys.
Gdy już oferta zostaje zaakceptowana przez dewelopera, zostaje sporządzona umowa na wykonanie wizualizacji 3D. Umowa gwarantuje przeniesienie majątkowych praw do utworu i precyzuje formę oraz termin płatności.

ETAP II

Gdy już sprawy formalne zostają wykonane następuje rozpoczęcie prac nad grafiką 3D. Inwestor dostarcza materiały potrzebne do wykonania wizualizacji takie jak: projekt budynku, zagospodarowanie terenu, listę materiałów budowlanych itp –tym więcej informacji – tym lepiej.

Materiał trafia do analizy i jeżeli nasuwają się pytania, są one od razu kierowane do inwestora.

ETAP III

Modelowanie budynku oraz PZP. Na tym etapie powstaje bryła 3D inwestycji, która nadaje dotychczas płaskiemu projektowi architektonicznemu formę przestrzenną. Deweloper może ocenić inwestycję i dokonać zmian lub skierować prace na kolejny etap.

ETAP IV

Dobór ujęć wizualizacyjnych. Mając już wstępny obraz inwestycji ustalamy miejsce rozmieszczenia oraz zakres widzenia wizualizacji. Inwestor otrzymuje propozycje kamer dla wizualizacji 3D, z których wybiera najodpowiedniejsze dla siebie.

ETAP V

Teksturowanie oraz renderowanie wizualizacji. Gdy już mamy zaakceptowany model 3D inwestycji, oraz ujęcia wizualizacyjne, czas aby inwestycja nabrała kolorów.  Do tej pory biały model 3D nabiera barw, jest to tak zwany proces teksturowania. Gdy już jest to gotowe, grafik wykonuje tak zwany render . Jest to wielogodzinny proces obliczeniowy komputera, gdzie moc procesorów jest używana do stworzenia kolorowego obrazu wizualizacji. Wykonana wizualizacja trafia do oceny Inwestora. Dla przyśpieszenia etapu, wstępne wizualizacje wykonywane są w niższej rozdzielczości niż docelowa.

ETAP VI

Gdy już zostaną uzgodnione wstępne wizualizacje 3D. Następuje etap renderingu w wysokiej rozdzielczości obrazu. Rendery trafiają do tak zwanej postprodukcji. Jest to etap wykonywany w programach do obróbki grafiki 2D, u nas jest to PhotoShop. W fazie postprodukcji następuje właściwe dobranie kolorystyki elementów dodatkowych, aczkolwiek wpływających w znacznym stopniu na odbiór wizualizacji przez Klienta, np. promienie światła, niebo itp.

UWAGA

Rozdzielczość jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej wizualizacje mogą zostać wydrukowane w pożądanej jakości (np. katalog) oraz we właściwym rozmiarze (np. billboard). Standardowo wizualizacje są tworzone w rozdzielczości FullHD 1920:1080 pikseli, co spełnia standardy monitorów komputerowych, telewizorów, tabletów itp.